Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
24 Nisan 2021
A+ A-

ABD Başkanı Joe Biden’ın “Soykırım” İfadesi Hakkında Basın Açıklaması

ABD ile güçlü ekonomik ilişkilerimizin daha da derinleşmesi için çaba harcayan iş dünyası temsilcileri olarak, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin sözde "soykırım" ifadesini üzüntüyle karşıladık. Dünya tarihinin en zorlu dönemeçlerinde dahi Türkiye insana değer anlayışı içinde ilerlemiş, hiçbir döneminde böyle bir insanlık suçu işlememiş, ortağı olmamıştır.

Türkiye'ye dönük bu haksız iddia maalesef her daim ABD'nin günü birlik siyasetinin malzemesi olarak kullanılagelmiştir. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin stratejik ortaklık seviyesinde ekonomik, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkilerinin geliştirilerek yürütülmesi ve iki ülkenin karşılıklı dostluk ilişkilerinin güçlenerek devam etmesi için atılması gereken adımların konuşulması yerine, böyle bir açıklamanın yapılmasını kınıyor ve asla kabul etmiyoruz.

ABD Başkan yardımcısı Kamala Harris'in en başından itibaren sözde "soykırım" iddiasının tanınması yanında yer alan tavrı, bütünüyle tarihçilerin konusu olması gereken bir alanda kendisinin bilgiye değil, önyargıya dayalı siyasi tutumunun açık ifadesi olmuştur. Bu kabul edilemez yaklaşımın, iki ülke arasında açacağı derin yaralara ilişkin görüşlerimizi Sayın Harris'e TİKAD olarak bir mektupla ileteceğimizi belirtmek isteriz.

 

NİLÜFER BULUT

TİKAD BAŞKANI