Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
21 Eylül 2021
A+ A-

Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında, Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) 21.09.2021 Salı Günü, New York'ta “Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü” başlıklı  bir Konferans düzenledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın bu yıl ilk kez törenle açılışını yaptığı Türkevi’nde gerçekleşen Konferans'ın onur konuşmacısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiydi.

 

Türk ve Amerikan ve uluslararası iş çevrelerinin yanısıra, sivil toplum ve thinktank kuruluşlarının temsilcileri, yazar ve akademisyenlerini biraraya getiren  Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü” konulu Konferansa ilgi büyük oldu. Konferans’ta ayrıca “Küresel İklim Değişikliği Sorunu ve Sürdürülebilir Çözümler” başlıklı bir de panel yapıldı. Panelde şu isimler yer aldı:

 

Prof. Louise Stanton / New Jersey City Üniversitesi öğretim üyesi

Evie Evangelou / Fashion 4 Development’s kurucusu

Dr. Sweta Chakraborty / Çevre ve sağlık çalışmalarıyla tanınan bilim insanı

Vuslat Doğan Sabancı / Vuslat Vakfı kurucusu

Hana Katz / Çevre konusunda çalışmalar yapan, genç çevreci

 

İklim krizi meselesi hem ekonomik, hem sosyal boyutuyla masaya yatırılarak küresel perspektiften ele alındı, iklim krizinin bugünün ve geleceğin acil problemi olarak ortaya çıkardığı sonuçlar ve çözüm yolları tartışıldı. Gençlere bırakılacak yeşil ve yaşanabilir bir dünyanın önemi gençlerin bakış açısıyla ortaya konarak, bugünden  karar mercilerindeki lider kadınların küresel ısınma, iklim krizi ve çevrenin tahribatı karşısında acil atabileceği etkin adımlar, karar mekanizmalarında ortaya koyacakları çevreye duyarlı unsurlarla yeşil ekonominin yaratılmasına verebilecekleri katkı tartışıldı.

TİKAD evsahipliğinde gerçekleşen konferansta hoş geldiniz konuşmasını TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut yaptı. Konuşmasında: “Biz bu konferansı özellikle de BM Genel Kurulu haftasında New York’ta  yaparak biraz da sesimizi dünya liderlerine duyurmayı ve sembolik de olsa onların hemen yanı başında iklim değişikliğinin yol açtığı ve yol açacağı yıkımı konuşmak istedik.  Ülke liderlerinden aksiyon almasını istiyoruz, ekolojik dengesi sarsılan dünyamız için doğru kararlar almalarını ve doğru politikalar üretmelerini istiyoruz” diyen Bulut, TİKAD’ın çevre konusundaki çalışmalarını aktararak: “ Özellikle iş kadınlarının, lider kadınların üzerine görevler düşüyor. Nitekim, TİKAD birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da öncülük etmekten, taşın altına elini koymaktan geri durmamıştır. Bütün üye iş kadınlarımızla birlikte aldığımız prensip kararları doğrultusunda, işletmelerimizde ve yeni yatırımlarımızda çevreye olan etkisini ve iklim krizine yol açan faktörlerden her hangi birisine sebep olup olmadığını araştırılmasını ön şart olarak koyduk. Kendi işletmelerimizde sadece çevre bilincini aşılama eğitimleri vermekten ibaret olmayan bir yol izleyerek, tüm ürünlerimizde ve tedarik zincirlerimizde aynı hassasiyeti arama şartları getirdik” dedi.

Konferansın onur konuğu olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin konuklara hitaben yaptığı konuşması büyük beğeni topladı.