Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
20 Ağustos 2021
A+ A-

Daha Yeşil Bir Gelecek İçin, Bugünden Adım Atıyoruz

Üzerinde yaşadığımız dünyamızı bize emanet olarak görüp, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir yerküre teslim etmek amacıyla; özü itibariyle insanlığın ortak gayretleriyle meydana getirilen Paris İklim Anlaşması 7 Ekim tarihli resmi gazetede yayımlanarak Türkiye tarafından resmen onaylanmış oldu.

Gezegenimiz ve insanlığın devamı açısından böylesine yaşamsal önemdeki bir Anlaşmaya Türkiye'nin taraf olmasını sağlayan Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM'ye teşekkür ederiz.

BM genel kurul haftası'nda New York'ta Türkevi'nde Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin teşrifleriyle TİKAD'ın gerçekleştirdiği "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı konferansta uluslararası katılımcılar ve konuşmacılarımızla birlikte dikkat çektiğimiz Paris İklim Anlaşması'nın aynı hafta içinde New York'tan Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından TBMM'de süratle onaya sunulacağının açıklanması bizleri bilhassa sevindirmiştir.

Kadınların güzel bir gelecek inşa etme gayreti, biraz da anne olmalarından kaynaklı bir içgüdüdür aynı zamanda. Sonraki nesilleri düşünerek çalışmak Türkiye'nin önde gelen iş kadınları olarak TİKAD'ın temel prensibi olmuştur her zaman. Bu çerçevede, dünyadaki iklim kriziyle mücadelede ülkemizin üzerine düşen tüm sorumlulukların yerine getirilmesinde en büyük görevler elbette Kamu – Özel sektör - STK'lar üzerine düşmektedir. Türkiye'nin bütün doğal kaynaklarının, zenginliklerinin ve çevrenin korunması için tüm kesimlerin birlikte çalışması gerektiğine inanıyoruz.

TİKAD liderliğinde bugüne kadar yürütülen yeşil ekonomi ve çevrenin korunması alanındaki çalışma ve gayretlerimizin, Paris İklim Anlaşmasının ülkemizce resmen onaylanması neticesinde hedefine önemli ölçüde ulaştığını düşünmekle birlikte; bundan sonrası için biz iş kadınlarına daha büyük sorumluluklar düştüğünün ve daha gayretle çalışmamız gerektiğinin de bilincindeyiz. İş dünyası olarak, mevcut ve gelecekteki yeni yatırımlarımızı Paris İklim anlaşması prensipleri doğrultusunda hayata geçirmeye ve geçirilmesini sağlayacak yeşil dönüşümün öncüsü olmaya devam edeceğiz

 

NİLÜFER BULUT

TİKAD BAŞKANI