Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
TERÖRE KARŞI TEK YÜREĞİZ

TERÖRE KARŞI TEK YÜREĞİZ,

HEPİMİZ ANNEYİZ !


TİKAD olarak; Terör olayları yüzünden daha fazla evladımızı kaybetmeye tahammülümüz olmadığını tüm dünyaya duyurmak amacıyla 20 Ekim 2009 da "Anneler Teröre Karşı" kampanyasını başlattık. İlk Konferansımızı "Hepimiz Anneyiz" mottosuyla Sayın Colin Powell'ın katılımıyla İstanbul'da yaptık. Tüm dünyaya terörün ve şiddetin yarattığı yıkımı kadınların dilinden anlattık.  

Yedi yıldır sürdürdüğümüz kampanyamız çerçevesinde, 12 Mart 2012'de konuyu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın gündeminde ele alarak,  Viyana'da “Terörizme Yol açan Şiddete-dayalı Aşırıcılık ve Radikalleşmeye karşı Kadınların rolü ve etkisi”  Konferansını yaptık, terör ve şiddetten  en fazla kadınların ve çocukların mağdur olduğunu burada da herkese anlattık.  

16 Mayıs 2013'te, ABD'de Georgetown Üniversitesiyle ortaklaşa yaptığımız "Kadınların Barıştaki Rolü" konferansında bu kez de ABD'den seslendik dünyaya: "Barışın olmadığı yerde, kadınlar ve çocukların çığlıklarını susturamazsınız" diye.

Çünkü terörün ateşi en fazla kadınları yakıp kavuruyor. Kız çocuğu olsun, eş olsun veya  anne olsun, sonuç hiç değişmiyor  : kadın her savaşın değişmeyen tek kaybedeni.

Ülkemizde son günlerde tırmanan terör saldırıları karşısında, yine yandık. Gözünden sakındığın gencecik evladını toprağa vermek ne demek, anne olanlar anlar. Her gün gelen şehit haberleri karşısında milletimizin duyduğu acı tarifsiz, annelerin kederini hiç bir sözcük anlatmaya yetmez, yetemez.

Bir ülkede terör ve şiddetin ortadan kaldırılmasının en temel yolu elbette, öncelikle onun nedenlerini ortadan kaldırmaktan geçiyor.  Esasen, Türkiye'nin barışın sağlanması için attığı adımlarla bu konuda önemli bir yol alınmıştır.

Ancak benzer sorunları yaşayan ülkelerden, İrlanda örneğinden de bildiğimiz üzere süreç çeşitli nedenlerle zarar görebilir, belirli bir süre durma noktasına da gelebilir; ama bırakılamaz.

Türk, Kürt herkes bu topraklarda ortak yaşama iradesi göstermiş ve barış içinde yaşamıştır, yaşayacaktır da. Bunu değiştirmeye gücünün yetmeyeceğini, kardeşlik bağımızı koparamayacağını, bu şiddetten beslenen terör örgütü bilmeli ve koşulsuz olarak derhal silah bırakmalıdır. Vatanın her karış toprağında dalgalanan Ay Yıldızlı bayrağımız altında Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkeziyle tüm analar onlarca yıldır birlikte büyüttük evlatlarımızı, birlikte uğurladık askere, birlikte gurur duyduk kahraman ordumuzun şerefli tarihinden. Bu nedenle, dün nasıl bu topraklardaki birliğin mayası olmuşsa anneler, bugün de bunun için mücadele etmeye kararlı olduklarını herkes bilmelidir.

Annelerin varlık sebebidir evlatları; ve anneler en hassas noktasıdır çocukların. Çünkü acılarının çaresi olarak görürler onu; bu yüzdendir, insanın en çaresiz anında ya da canı yandığında ağzından dökülen ilk kelimenin " anne" olması. Yine çare olacağız  evlatlarımızın acısına.  Anneler olarak, yine biz koşacağız çocuklarımızın ve  yüreği yanan annelerin yardımına. Barışı sağlayacağız.

İşte bu amaçla; TİKAD'ın teröre karşı başlattığı "Hepimiz Anneyiz" kampanyasının artan terör olaylarının durdurulması yönündeki eylem planı sadece şu iki ana maddeyi içermektedir:

a) Tüm kadın sivil toplum örgütlerinin biraraya geldiği bir Terör ve Güvenlik Konferansı  yapılarak, sonuçların siyasi karar alıcılara iletilmesi. Çünkü canı en çok yananlar olarak; kadınların, annelerin  konuya ilişkin çözüm önerilerinin hayati ve daha fazla sonuç getirici olacağı görüşündeyiz. Kadın stk'lar beraber hareket ederek; babaları, eşleri, tüm insanlığı birleştiren yolda barışın tesisinin öncülüğünü üstleneceklerdir.

b) Bu toplantıda hazırlanacak bir ortak Deklarasyonun kamuoyu ve dünya liderleri ile paylaşılarak, ülkemizdeki terör ve şiddet karşısındaki ortak tutumumuzun anlatılması ve çözüm önerilerimizin paylaşılmasıdır.

İnanıyoruz ki;

Terör her ne şekilde başlamış olursa olsun, onu durduracak olan kadınlardır.

Çünkü ortak dilimiz aynıdır bizim: Hepimiz Anneyiz.
Faaliyetler
21.09.2021
BM Genel Kurulu kapsamında, TİKAD Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin teşrifleriyle New York'ta "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi.


09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği