Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Yeni Başbakanımız Yeni Kabinemiz - Basın Açıklaması

 24.05.2016

 

 BASIN AÇIKLAMASI

 

AK Partinin 22 Mayıs 2016 tarihinde Ankara'da, delegenin tamamının oyunu alarak Ak Parti Genel Başkanlığı görevine seçilen Sayın Binali YILDIRIM aynı zamanda ülkemizin de yeni Başbakanı oldu, kendilerini kutluyoruz.

Dünya genel olarak sert bir dönemden geçiyor, özellikle son süreçte ekonomik problemlere çok ciddi siyasi problemler eklenmiştir. Sınırlarımızın hemen ötesinde gerçekleşen ve Türkiye'yi de tehdit eden çatışmalarla, orta doğuda yaşanan savaşla ve ülkemizi etnik temel üzerinden bölmeye çalışan terör örgütüyle mücadele ederken milletimizin en büyük beklentisi ve en önemli dayanağı elbette ki, güçlü bir iktidardır. Zira, bu aynı zamanda güçlü bir Türkiye demektir. 

Yeni Türkiye'nin inşaası çabasında büyük rol oynamış, ülkemizde önemli yatırımların mimarı olmuş, yenilikçi ve dünyayı yakından bilen, siyasi tecrübesiyle Türkiye'nin sorunlarına çözüm üretebilecek nitelikte bir şahsiyetin, yeni Türkiye'nin Başbakanı olmasını biz TİKAD olarak, son derece memnuniyetle karşılıyoruz.

Biz kadınların, yeni Başbakanımızdan beklentimiz, demokratikleşme ve ekonomik kalkınmaya dönük çalışma ve reformlara hız verilmesi, ülkemiz kadınlarının daha ileri bir düzeye ulaşması için yürütülen politikalara sahip çıkıp desteklenmesidir. Kadının statüsünün yükseltilmesi, iş ve toplumsal hayatta hak ettikleri noktaya gelmeleri en başta önlerindeki her türlü engelin kaldırılmasıyla mümkündür.

Özellikle son yıllarda, kadınlar dünyada ve Türkiye'de daha ileriye yol alabilmek için çok sıkı çalışıyor, çok çaba harcıyorlar. Ama erkek egemen yaklaşım maalesef  her mecrada ağır basıyor ve karar mercilerinde kadınların yer almaları konusunda gerekli desteği görmüyorlar.  

Oysa, kadınların siyasetin içinde daha fazla yer bulmasının, yarısını kadınların oluşturduğu toplumsal hayatın da daha iyi şekillenmesine yardımı olacaktır. Kabine'de iki olan kadın Bakan sayısının bire inmiş olmasından üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Ancak inanıyoruz ki,  pek çok alanda gelişme kaydeden Türkiye bu konuda da hızla ilerleyecektir; o vizyona sahiptir.  Yarısını kadınların oluşturduğu Bakanlar Kuruluna sahip bir Türkiye için kadınlar olarak, azimle çalışmaya devam edeceğiz.

 Bu vesileyle, Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM'ı ve yeni kabinemizin tüm üyelerini kutluyor, yeni görevlerinin ülkemize  ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

           

   Saygılarımızla,

 NİLÜFER BULUT

 TİKAD BAŞKANI

   

 

 
Faaliyetler
21.09.2021
BM Genel Kurulu kapsamında, TİKAD Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin teşrifleriyle New York'ta "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi.


09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği