Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Doğum Yardımı Uygulaması Kapsamında Verilecek Desteğe İlişkin Açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamayla kamuoyuna duyurulan doğum yardımı uygulaması kapsamında verilecek desteğe ilişkin olarak, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeni doğum yapan 83 bin anneye toplamda 36,7 milyon TL ödeme yapılacak olması her şeyden önce Aile Bakanlığımızın attığı çok duyarlı bir adımdır. Ayrıca bu desteğe erişim imkanlarının kolay olması sevindirici, zira bir gelir kıstası aramaksızın doğum yapan annelerin, doğum yardımı için başvurmalarının yeterli olması zaten yeni doğum yapmaktan kaynaklı belli güçlükler yaşayan annelerin gözetilmesi açısından çok yerinde olmuştur.

Yeni doğum yapmış annelerimize hem ekonomik, hem psikolojik açıdan verilecek her desteğin bilhassa bu Kovid-19 Pandemisi nedeniyle çok daha önemli olduğunu belirtmek isterim. Dolayısıyla, onlar için güzel bir nefes, önemli bir moral olacaktır. Milletimiz elbette devletinin her zaman yanında olduğunu biliyor, ancak böyle uygulamalar kadınlara, annelere, aileye verilen önemin somut birer göstergeleri olarak özellikle kıymetli diye düşünüyorum. Zira vatandaşın, devletinin yanında olduğunu bilmesi, o güveni hissetmesi son derece önemlidir.

Bu konularda özellikle duyarlı olduğunu bildiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etmek istiyorum. TİKAD olarak; kadınların çalışma hayatı içinde yaşadığı zorluklara ilişkin hazırladığımız çözüm önerileri ve sunduğumuz raporlar kabul görmüş, dikkate alınmıştır. Sivil Toplum Kuruluşlarını gerek sorunların yerinden tespiti ve gerekse çözümlerinde en önemli paydaş olarak gören devletimizin bu tutumu bizim için motive edicidir. TİKAD’ın kadınlara doğum izni ve kreşler ile ilgili yürüttüğü çalışmaların yanında, bizim her fırsatta altını çizdiğimiz, kuvvetle vurguladığımız babalık izni konularında ciddi yol almış olmanın memnuniyetini duyuyoruz. Çünkü, toplumun şekillenmesindeki en önemli unsur ailedir, o nedenle her açıdan ele alınmalıdır kanaatindeyim.
Faaliyetler
08.10.2020
Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´nın yaptığı Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu geniş bir katılımla sanal olarak yapıldı. Toplantıya Başkanımız Sayın Nilüfer BULUT da katıldı.


05.10.2020
TİKAD Sektörel Değerlendirme Toplantısı video konferans yöntemiyle 5 Ekim´de yapıldı.


29.09.2020
Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK bugün Ataşehir yerleşkesinde yaptığı toplantıyla kamuoyuna Yeni Ekonomi Programı tanıttı. Toplantıya Başkanımız Sayın Nilüfer BULUT da katıldı.


10.09.2020
TİKAD Üyesi kuruluşlar kadına şiddete karşı güç birliği yapıyor. TİKAD "Kadına Şiddete İş'te Engel" projesini başlattı.


29.07.2020
İş dünyasındaki başarıları kadar, sosyal alandaki çalışmalarıyla da topluma değer katan Sn. Demet Sabancı Çetindoğan; sağlık sektörüne yapılacak yatırımların önemini TİKAD You-Talk projesinde anlattı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği