Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için sözde "soykırım" ifadesini kullanmasına yönelik basın açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

ABD ile güçlü ekonomik ilişkilerimizin daha da derinleşmesi için çaba harcayan iş dünyası temsilcileri olarak, ABD Başkanı Joe Biden’nın 1915 olaylarına ilişkin sözde “soykırım” ifadesini üzüntüyle karşıladık. Dünya tarihinin en zorlu dönemeçlerinde dahi Türkiye insana değer anlayışı içinde ilerlemiş, hiçbir döneminde böyle bir insanlık suçu işlememiş, ortağı olmamıştır.

 

Türkiye’ye dönük bu haksız iddia maalesef her daim ABD’nin günü birlik siyasetinin malzemesi olarak kullanılagelmiştir. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin stratejik ortaklık seviyesinde ekonomik, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkilerin geliştirilerek yürütülmesi ve iki ülkenin karşılıklı dostluk ilişkilerinin güçlenerek devam etmesi için atılması gereken adımların konuşulması yerine, böyle bir açıklamanın yapılmasını kınıyor ve asla kabul etmiyoruz.

 

ABD Başkan yardımcısı Kamala Harris’in en başından itibaren sözde “soykırım” iddiasının tanınması yanında yer alan tavrı, bütünüyle tarihçilerin konusu olması gereken bir alanda kendisinin bilgiye değil, önyargıya dayalı siyasi tutumunun açık ifadesi olmuştur. Bu kabul edilemez yaklaşımın, iki ülke arasında açacağı derin yaralara ilişkin görüşlerimizi Sayın Harris’e TİKAD olarak bir mektupla ileteceğimizi belirtmek isteriz.
Faaliyetler
12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


02.03.2021
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirilen "İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


17.02.2021
Ülkemizin farklı şehirlerinde başarılı işlere imza atan iş kadınlarımızla "Anadolu'dan İş Sohbetleri" başlıklı bir webinar gerçekleştirdik.


09.12.2020
TİKAD ve Dünya Bankası, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Mr. Auguste Kouame´nin katılımıyla "Kovid-19 sonrası Küresel Ekonominin Geleceği" konulu online konferans gerçekleştirdi.


08.10.2020
Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´nın yaptığı Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu geniş bir katılımla sanal olarak yapıldı. Toplantıya Başkanımız Sayın Nilüfer BULUT da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği