Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Terör Sorununun Çözüm Görüşmeleri hakkında Basın Açıklaması

Terörün bitirilmesi ve Kürt sorununun çözümü yönünde hükümetin attığı adımların ülkemiz için son derece önemli olduğu düşüncesindeyim. Ancak, barış sürecinin hassasiyetle yürütülmesi için tüm taraflara büyük sorumluluk düşmektedir; herkes taşın altına elini koymalı ve çözüm yönünde elinden gelen katkıyı samimiyetle sunmalıdır. Zira kürt sorunu bir kesimin, bir zümrenin veya siyasi partilerin değil, Türkiye'nin sorunudur; hepimiz barış talebimizi yüksek sesle ve ısrarla dile getirmeliyiz ki bu şiddet bitsin, bu kan artık kesilsin.

Ölenlerin de, gazi olarak dönenlerin de hepsi bizim evlatlarımız; gencecik yaşlarında kendi başarısızlıklarımızın yükünü onların omuzlarına yükledik, askere diye yıllardır ölüme uğurladık; bitmeyen anlaşmazlıklar, uzlaşmazlıklar, ince hesaplar, manipülasyonlar,  iktidar muhalefet çekişmeleri bize acıdan ölümden başka hiçbir şey getirmedi.

Bunca yıl bizim evlatlarımız niçin öldü ?

 Gözümüzden sakındığımız çocuklarımızı zayiat olarak gören zihniyeti ve bu çatışmalardan fayda umanları tarih hakettikleri şekilde yargılamıştır; bu millet de öyle.

Bugün öyle bir noktadayız ki tüm halk, şehit yakınları dahil toplumun neredeyse tüm kesimleri barışın sağlanması için her türlü özveriye hazır, çünkü artık çocuklarımızı değil acılarımızı gömmek ve yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bu kez istiyoruz ki, karşılıklı çekişmelere, ona buna şirin gözükmelere kurban gitmesin bu süreç. Herkes ama herkes söz konusu olanın bizim evlatlarımızın yaşam hakkı olduğunu bilmelidir. Nitekim, silahların kırılıp atılması, şiddetin terörün bitmesi, sorunun çözülmesi için halk gereken tüm desteği vermeye  hazır, umuyorum ki bunu sağlayacak olanlar da bizler kadar hazırdır.

TİKAD olarak biz gerek kendi ülkemizde gerekse tüm dünyada terör ve şiddetin sona ermesi için bu güne dek elimizden geleni yapmaya çalıştık. Tüm dünyada ses getiren "Terörü Anneler Çözecek" Konferansını Türkiye'de  Colin Powell'ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirdik;  geçen Mart ayında AGİT'in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı)  Viyana'da gerçekleştirdiği 'Terör ve Şiddet Karşısında Kadınlara Düşen Rol' konulu Forum'a katılarak çözüm önerilerimizi sunduk. Terörün olmadığı bir Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan hızla gelişeceği ve dünyanın lider ülkeleri arasında yerini alacağı açık bir gerçektir. Ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmek üzere elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  TİKAD BAŞKANI

    Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği