Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Terör Sorununun Çözüm Görüşmeleri hakkında Basın Açıklaması

Terörün bitirilmesi ve Kürt sorununun çözümü yönünde hükümetin attığı adımların ülkemiz için son derece önemli olduğu düşüncesindeyim. Ancak, barış sürecinin hassasiyetle yürütülmesi için tüm taraflara büyük sorumluluk düşmektedir; herkes taşın altına elini koymalı ve çözüm yönünde elinden gelen katkıyı samimiyetle sunmalıdır. Zira kürt sorunu bir kesimin, bir zümrenin veya siyasi partilerin değil, Türkiye'nin sorunudur; hepimiz barış talebimizi yüksek sesle ve ısrarla dile getirmeliyiz ki bu şiddet bitsin, bu kan artık kesilsin.

Ölenlerin de, gazi olarak dönenlerin de hepsi bizim evlatlarımız; gencecik yaşlarında kendi başarısızlıklarımızın yükünü onların omuzlarına yükledik, askere diye yıllardır ölüme uğurladık; bitmeyen anlaşmazlıklar, uzlaşmazlıklar, ince hesaplar, manipülasyonlar,  iktidar muhalefet çekişmeleri bize acıdan ölümden başka hiçbir şey getirmedi.

Bunca yıl bizim evlatlarımız niçin öldü ?

 Gözümüzden sakındığımız çocuklarımızı zayiat olarak gören zihniyeti ve bu çatışmalardan fayda umanları tarih hakettikleri şekilde yargılamıştır; bu millet de öyle.

Bugün öyle bir noktadayız ki tüm halk, şehit yakınları dahil toplumun neredeyse tüm kesimleri barışın sağlanması için her türlü özveriye hazır, çünkü artık çocuklarımızı değil acılarımızı gömmek ve yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bu kez istiyoruz ki, karşılıklı çekişmelere, ona buna şirin gözükmelere kurban gitmesin bu süreç. Herkes ama herkes söz konusu olanın bizim evlatlarımızın yaşam hakkı olduğunu bilmelidir. Nitekim, silahların kırılıp atılması, şiddetin terörün bitmesi, sorunun çözülmesi için halk gereken tüm desteği vermeye  hazır, umuyorum ki bunu sağlayacak olanlar da bizler kadar hazırdır.

TİKAD olarak biz gerek kendi ülkemizde gerekse tüm dünyada terör ve şiddetin sona ermesi için bu güne dek elimizden geleni yapmaya çalıştık. Tüm dünyada ses getiren "Terörü Anneler Çözecek" Konferansını Türkiye'de  Colin Powell'ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirdik;  geçen Mart ayında AGİT'in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı)  Viyana'da gerçekleştirdiği 'Terör ve Şiddet Karşısında Kadınlara Düşen Rol' konulu Forum'a katılarak çözüm önerilerimizi sunduk. Terörün olmadığı bir Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan hızla gelişeceği ve dünyanın lider ülkeleri arasında yerini alacağı açık bir gerçektir. Ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmek üzere elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  TİKAD BAŞKANI

    Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
25.01.2019
Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı 23 Ocak´ta İstanbul Conrad Hotel´de düzenlendi. Kurucu kuruluş üyesi olduğumuz Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen toplantıya TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, 21 Aralık tarihinde Grand Tarabya Hotel´de düzenlendi. Törene, TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Üye kuruluşu olduğumuz DEİK Olağan Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla İstanbul´da gerçekleşti. Genel Kurula TİKAD´ı temsilen başkanımız Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


20.12.2018
DEİK-Türkiye-İran iş konseyi tarafından İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´nın katılımıyla Ankara´da düzenlenen iş forumuna, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği