Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Cinsiyet Ayrımcılığı hakkında TİKAD Basın Açıklaması

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Türkiye'de kadınlar gerek toplumsal gerekse siyaset alanında son on yılda oldukça önemli yollar kat etmiştir. Üretim dahil, iş dünyasının her alanında kendini ortaya koyarak ülkenin ekonomik hayatında da etkili bir yer tutumuştur. Nitekim TİKAD olarak, biz  işkadınlarının gücünün neler sağlayabileceğini, kadının neleri başarabileceğini bizzat tecrübelerimizden biliyoruz.

Bu ülkenin kaderi şekillendirilirken kurtuluş savaşında  kadın ve erkek birlikte yol almışlar, Türkiye'yi daha ileri taşımada da kadınlar her zaman hep en ön safta olmuşlar ve en büyük çileleri de en çok onlar çekmişlerdir. Ama buna karşılık, Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılık o noktaya varmıştır ki, kadının kıyafeti, görünümü, duruşu, konuşma tarzı gibi son derece kişisel konular dahi siyaset ve hatta toplumsal ayrımcılık malzemesi yapılabilmiştir. Türkiye demoratikleşme yolunda önemli adımları atmışken; bugün hala kadının kıyafetini, görünümünü siyaset malzemesi yapan sözüm ona aydınlar olduğunu görmekten TİKAD olarak büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Siyasi görüşleri ne olursa olsun, insanların kıyafet seçimleri onların özgürlük alanlarıdır ve Cüneyt Arcayürek gibi  köşe yazarlarının kadınları kıyafet ve bedenlerinden dolayı aşağılamaları kabul edilemez bir durumdur.  Cüneyt Arcayürek'in Cumhurbaşkanımızın eşine ve Başbakanımızın  eşine karşı 1 Eylül 2013 tarihli köşe yazısında kullandığı üslubu  son derece nezaketsiz bulduğumuzu, entelektüellikten uzak, dogmatik bir beynin ürünü olduğu açıkça belli olan bu kaba ve düşüncesiz uslup sebebiyle de  kendisini kınadığımızı ifade etmek isteriz.

 İnanç özgürlüğü, bireysel hak ve özgürlüklere dönük derin bir tahammülsüzlüğü gösteren ve 21. yüzyıla hiç yakışmayan bu çağ dışı tutum, bu haliyle aslında   kadına karşı yapılmış bir  saygısızlık sınırını aşmaktadır. Kadını bir anlamda sömürü malzemesi yapan bu ve benzeri yaklaşımlar karşısında bütün kadınların ortak tavır alması, kadın yazarlarımızın, gazetecilerimizin, entelektüellerimizin, kanaat önderlerimizin sessiz kalmaması gerektiği düşüncesindeyiz.

Bu vesileyle, TİKAD olarak birkez daha belirtmek isteriz ki,  kadınlar ve erkekler bu toplumu birlikte ileri taşıyacaklardır, bugüne kadar başardıklarıyla Türk kadını  gücünü herkese kanıtlamıştır. TİKAD olarak, kadını aşağılayan bir zihniyetin tezahürü olan her türlü dil ve üslubun karşısında olduğumuzu ve bu türden ayrımcılıklarla mücadele etmeyi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz.   

 

TİKAD BAŞKANI

 Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği