Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Merkez Bankası Faiz Artırma Kararı hakkında Basın Açıklaması

03.02.2014

Basın Açıklaması

                Merkez Bankasının "fiyat istikrarı" ilkesi çerçevesinde aldığı  faizleri yükseltme kararının reel sektör üzerinde bir baskı oluşturması kaçınılmazdır. Umuyoruz ki, Bu faiz artırımı kurlarda denge ve  istikrar sağlanması yönünde işe yarar bir yöntem olsun. Güvenli bir yatırım ortamı ve Türkiye ekonomisi açısından son derece belirleyici olan faiz ve kur dengesi arasındaki gelgitler en fazla serbest piyasa  üzerinde etki yaratacaktır. Dengeli, stabil  bir kur seviyesinin, sürdürülebilir ihracat açısından son derece önemli olduğunu biliyoruz.

            Ancak,   Merkez Bankası’nın para politikasının sadece “fiyat istikrarına” endeksli hareket etmesinin getirdiği sakıncaların başında ekonomik büyümenin zaafiyete uğramasının geldiği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla  Türkiye'nin para politikalarının  belirlenmesi aşamasında “ekonomik istikrar”ın da dikkate alınması şarttır.  Dövizdeki ani hareketlenmelerin ve bu hızlı iniş çıkışların getireceği zararlar büyük olacaktır. O nedenle, elzem ayarlamaların yapılması anlaşılır birşeydir; ancak küresel ekonomide kur hareketlerinin yaratacağı büyük dalgalanmaların da hesap edilmesi gerekir. Zira, özellikle reel sektör açısından, ve kobiler açısından yüksek faiz artırımı ciddi sonuçlar yaratabilir.

            Merkez Bankasının faiz artırımı henüz yeni bir gelişmedir, sonuçlarını görmek için biraz beklememizde yarar olduğu görüşündeyiz. TİKAD olarak; ticari yaşamın bundan en az şekilde etkilenmesi için Türkiye olarak, önlemlerimizi almamız gerektiğini düşünüyoruz, çünkü ne Avrupa'daki ekonomik daralma, ne de ABD'deki ekonomik krizin artçıları henüz bitmiş değildir.

            Kurlardaki dalgalanmanın en kısa sürede durulmasını bekliyoruz, zira Avrupa Merkez bankasının da FED gibi parasal genişleme kararı alması söz konusu olabilir. Kurdaki dalgalanmanın dengelenmesi ile birlikte Merkez Bankasının faiz arttırma kararının bu kadarla sınırlı kalmasını bekliyoruz. Küresel büyüme sıkıntılarının yaşandığı bu süreçte yüksek faiz ortamı Türkiye ekonomisinin büyüme dinamiklerini olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte, TİKAD olarak, bu süreçte Merkez Bankasının da katkılarıyla, ülkemizin OECD ülkeleri ve AB ülkeleri ortalamaları üzerinde bir büyüme performansı göstermesini bekliyoruz. İçinden geçtiğimiz dönem, gelişmekte olan piyasalar açısından dikkatli olunması gereken bir süreç olacaktır, Merkez Bankasının da zaten bu yönde daha proaktif eylem biçimine yönelmesini bekliyoruz.

            Türkiye ekonomisinin, siyasal çalkantılardan mümkün olduğunca yıpranmaması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir, son on yılda parlak bir ivme yakalayan ekonomimizin, yine gelişim yönünde ilerleyebilmesi şüphesiz siyasi istikrara bağlıdır. Geçici çözümler ve spekülasyonlar uzun vadede ekonominin kalıcı hasarlar almasına yol açacaktır. Ülke siyasetinin ve ekonomisinin  istikrar rotasından sapmaması için hepimizin özenle çalışması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

   TİKAD BAŞKANI

    Nilüfer BULUT
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği