Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Seçimler ve Kadın Adaylar Basın Açıklaması

 

YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIYOR,  KADINLAR GENE SİYASETİN DIŞINDA BIRAKILIYOR

            Kadınların sadece sosyal hayatın içersinde değil, politik ve ekonomik alanlarda da daha önde yer almalarının o ülkeyi daha ileri taşıyacağı muhakkaktır. Toplumun yarısını oluşturan kadınların etki gücü son derece önemlidir; nitekim barışın kurulmasında, refahın ve huzurun tesisinde sorumluluk üstlenmekten kaçınmayarak ülkelerini her koşulda sahiplendikleri gibi, içinde yer aldıkları toplulukların niteliğinin de daima belirleyici unsuru olmuşlardır.

           Ancak erkek egemen toplumumuzda  kadınlara biçilen rol erkeklerin başarısı için çalışmaktan öteye gidemiyor maalesef. Siyasi partilerin belki de en aktif çalışan organı Kadın Kolları'dır, çünkü kadınlar inandıkları idealler uğruna fedakarlıkta bulunmaktan kaçınmaz,  çalışmaktan yorulmazlar.  Ne var ki,  Partisi için canla başla çalışan kadınların karar verici mercilerde yer almasının önünün  sürekli tıkandığını görürüz, egemen sistem kadına "yerin burası, buraya kadar yükselebilirsin" demektedir. Hakkaniyete uymayan bu yaklaşımın ülkenin menfaatine de uymadığı açıktır.

         Yaklaşan yerel seçimler için siyasi partilerin gösterdikleri kadın aday sayısının gene son derece düşük tutulduğunu görmek üzüntü vericidir. Türkiye'de TBMM'de yer bulan kadın milletvekili sayısı ve yerel idarelerde yer alan kadınların sayısı yetersizdir.  Onlarca yıldır, üzerinde ısrarla durulan siyasette kadın temsilinin arttrırılması konusunda ne yazık ki ülke olarak iyi bir yerde değiliz, bu konuda açıkça görülüyor ki bir başarı sağlanamamıştır. Öncelikle,  Mecliste Grubu olan partilerimize çok görev düşüyor, gerek vekillerimiz gerekse Parti genel başkanlarımız bu konuya hak ettiği önemi vermelidirler. Seçilebilir bölgelerden kadın aday göstermeleri ve kadınları siyasete dahil etme mekanizmalarını işletmeleri,  kadınlar açısından teşvik edici bir unsur olacak ve onların siyasete katılımının önünün açılmasına katkı sağlayacaktır.  Kadınların siyasette daha fazla yer alması şüphesiz  Türkiye'nin çehresini değiştirir. BDP yaklaşık % 45 civarında kadın aday göstererek cinsiyetçi kalıpların üzerine çıktığını gösteren ve bu konuda en iyi sınavı veren parti olmuştur. Toplumun siyaseti erkek işi bir meslekmiş gibi algılama halinden kurtulması gerekmektedir, zira siyaset ne erkek işidir ne de meslektir. 

         Kadınların siyasette fazla yer almamasının tek sorumlusunu erkekler olarak göremeyiz ama, tek başına kadınlar da değildir. Sadece vitrin kabilinden bir kaç kadın siyasetçiyle bir "Türkiye siyasi katılım profili" çizerseniz, siyaseti kadınların ilerlemesine fırsat verilmeyen bir dokunulmaz alan olarak algılatmanız da kaçınılmaz olur. Başarı şansı düşük bir yarışa kadınların girmek istememesinde şaşılacak birşey yoktur.  Erkeklerin de bu konuda taşın altına elini koyması kadınları siyasete çekmek için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir. Türkiye, tarihi boyunca kadın siyasetçiye hep kucak açmıştır, pek çok ülke için hayalken bir kadın başbakan çıkarmıştır.

          Diğer bir deyişle, Türkiye seçmeni kadın veya erkek siyasetçi ayrımını çoktan aşmıştır,   aday listelerini hazırlayanların da aşması ve   bu meselenin önemine yaraşır bir dikkatle konuya eğilmesi gerekir. Nihayetinde, bu daha aydınlık bir Türkiye için kadınların ve erkek siyasetçilerin birlikte vermeleri gereken ortak bir mücadele olmalıdır.

 

NİLÜFER BULUT

 

TİKAD BAŞKANI

 
Faaliyetler
25.01.2019
Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı 23 Ocak´ta İstanbul Conrad Hotel´de düzenlendi. Kurucu kuruluş üyesi olduğumuz Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen toplantıya TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, 21 Aralık tarihinde Grand Tarabya Hotel´de düzenlendi. Törene, TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Üye kuruluşu olduğumuz DEİK Olağan Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla İstanbul´da gerçekleşti. Genel Kurula TİKAD´ı temsilen başkanımız Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


20.12.2018
DEİK-Türkiye-İran iş konseyi tarafından İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´nın katılımıyla Ankara´da düzenlenen iş forumuna, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği