Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

 

 

8 MART 2014 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RANT KAPISI OLMUŞTUR!

 

         Her şeyin bir  para kazanma aracı haline getirildiği çağımızda, tüketim üzerine kurgulanmış bir 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü daha kutluyoruz. Ve görüyoruz ki yine,  kadınlar ya bizzat tüketim  objesi olarak kullanılmakta ya da salt tüketen, tüketici olarak kıymetlendirilen bir sınıfa sokulmaktadırlar. Cinsel meta olarak lanse edilmeleri, kadınların erkeklerin durduğu nokta üzerinden konumlandırılmaları ne yazık ki içinde yaşadığımız  erkek egemen tüketim dünyasının doğal sonucudur.

 

         Nitekim, en çarpıcı reklam malzemesi olan kadınların sorunlarına dönük üretilen projelerin dahi çözüme değil, prim yapmaya yönelik  olduğunu bizzat bu çalışmaların hiçbir somut sonucunun olmamasından görüyor, anlıyoruz. Gün geçmiyor ki kadın sorunlarının bir ucundan tutan yeni bir proje açıklanmasın; büyük şirketlerin, kurumların "marka algısı yaratma" reklam yöntemlerinden biri olarak, maalesef kadınlara değil markaya fayda getiren bir araç haline getiriliyoruz ve içi boş sloganlarla içeriksiz temelsiz sözüm ona kadın projeleriyle yüz yüze geliyoruz. Kurumların bu tip çalışmalarını da artık yeniden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde, sorunlarımız dahi bir rant kapısına dönüşüyor, ama hiçbiri çözülmüyor.

 

         Tüm bu dayatmacı yaklaşımlar karşısında güç birliği yapmak,  daha etkili itirazlarda bulunmak,  sorunlara her yönüyle sahip çıkmak zorundayız. Kadınlar ancak birlikte hareket ettiklerinde yol alabilirler. Onu hor gören zihniyetin, ve bu hor görme biçimlerinin kentlerdeki tezahürü farklı, kırsaldaki tezahürü farklı da olsa, neticede  ayrımcılığa maruz kalan, susturulan, "haddi bildirilen" ve tüketim çılgınlığının sömürü aracı haline getirilen kadındır.

 

         Oysa, güçlü kadınların yaşadıkları çağları nasıl şekillendirdikleri herkesin malumudur. Kleopatra Mısırın kaderini değiştirmiştir, Hürrem Sultan'ın Osmanlı tarihinin akışını etkilemediği söylenebilir mi? Hz. Ayşe'nin kızların eğitimi konusunda müslüman dünyaya ışık tutmadığını söylemek nasıl mümkün olur? Kız çocuklarının öldürüldüğü bir dönemde,  başardıklarını düşünürsek ticari hayatın belkide en başarılı kadını Hz. Hatice değil midir?  Kadınlar kendi güçlerinin farkına vardıkları, omuz omuza verip, birlikte çalıştıkları zaman dünya çok daha iyi bir yere dönüşecektir.

 

         Türkiye'de kadın istihdamı oranı %28.5 iken,  geçtiğimiz yıl içersinde 842 kadının şiddet sonucunda öldüğü rapor edilmişken, önümüzdeki yerel seçimler için gösterilen 4 bin 155 toplam aday arasında sadece 246 tane kadın  aday varken,  kadınların gündelik söylemleri bir tarafa bırakmaları ve tüm bu rakamların kadınlar lehine düzeldiğini görmek için güçlü kadınların güçlerini birleştirerek çözüm yolunda birlikte çalışmaları gerekmektedir.

 

         8 Mart Dünya Kadınlar gününü, yıl boyunca unutulan kadının şöyle bir hatırlandığı, kimilerinin doğum günü, sevgililer günü kutlar gibi kutladığı, kimilerinin de kadın meseleleri gündemli konuşmalar yapıp günü kurtardığı bir sektörel menfaat aracı olmaktan çıkartmak, kadınların eleştirilerini ve tepkilerini ancak daha etkili biçimde ortaya koymalarıyla aşılabilecektir.  

 

 

 

TİKAD BAŞKANI

 

NİLÜFER BULUT

 

 

 
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği