Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
2014 İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Basın Açıklaması

 

2014- İLK ÇEYREKTE EKONOMİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. TÜİK\'in rakamlarını baz aldığımızda, üretim yöntemiyle GSYH, 2014 yılı birinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla yüzde 4,3\'lük artışla 29 milyar 210 milyon lira, cari fiyatlarla ise yüzde 14,8\'lik artışla 407 milyar 310 milyon lira olmuştur.

İmalat sanayinde ise, 2014 yılı birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 18,6\'lık artışla 67 milyar 81 milyon lira, sabit fiyatlarla yüzde 4,9\'luk artışla 7 milyar 518 milyon lira, finans ve sigorta faaliyetlerinin yılın ilk çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 4,5\'lik azalışla 12 milyar 839 milyon lira, sabit fiyatlarla yüzde 13,9\'luk artışla 4 milyar 5 milyon lira olduğu görülüyor.

 Genel olarak baktığımızda, Türkiye ekonomisi 2014 yılının  ilk çeyreğinde yüzde 4,3 büyümüştür. Dünya genelinde ve AB\'deki genel toparlanmaların yarattığı dış talebin bunda etkili olduğu görülüyor.  Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları, ülkemizde son dönemde hükümete dönük sert siyasi müdahelelere rağmen ekonominin bundan fazla etkilenmediğinin ve  Türkiye\'nin yerli ve yabancı yatırımcıya güvenli bir yatırım ortamı sunduğunun, ekonomisinin artık kırılgan olmanın çok uzağında olduğunun göstergesidir. Tüm ekonomistler kabul etmektedir ki,  hükümetin en büyük başarılarından birisi de ekonomi alanındaki yüksek performansıdır,  dünyada yaşanan en sert ekonomik kriz süreçlerini Türkiye\'nin fazla etkilenmeden atlatmasında  sayın başbakanın ekonomik göstergeleri yakından takip etmesinin ve Türkiye ekonomisinin güçlendirilmesi konusuna gösterdiği  özenin payı büyüktür.

 Yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen  büyüme Türkiye\'nin ve ekonomimizin gücünü göstermektedir. Ancak, hiçbirimizin  siyasi münazaralarla kaybedecek fazla zamanı yoktur, ülkemizin geleceğinin bizlerin ortak geleceği olduğunu kimse aklından çıkarmamalıdır.  Türkiye\'nin kalkınma hamlelerini beraberce desteklemeli ve çok daha yüksek büyüme rakamlarına ulaşmak için çalışmalıyız.

 İş dünyasını temsil eden bizlerin, daha çok yatırım yapma konusunda daha istekli  olması, üretime dayalı ekonomiyi teşvik eden projeler gerçekleştirmesi gerekmektedir.  Herkesin refahtan pay aldığı bir Türkiye\'yi hep birlikte inşa etmek için uğraşmalıyız,  çünkü güçlü Türkiye ancak güçlü bir ekonomiyle mümkün kılınabilir.

 

   Saygılarımızla

 TİKAD BAŞKANI

 Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
21.09.2021
BM Genel Kurulu kapsamında, TİKAD Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin teşrifleriyle New York'ta "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi.


09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği