Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Sn.Bülent Arınç'ın Konuşmasıyla ilgili Basın Açıklaması

 

31.07.2014

 

BIRAKIN KADINLAR, GÜLEBİLİYORSA, GÖNLÜNCE GÜLSÜN !

                                                  BASIN AÇIKLAMASI

 

Sayın Bülent Arınç başta biz kadınlar olmak üzere Türkiye'yi  aydınlık bir geleceğin beklediğine inanan pek çok kişiyi  üzen açıklamalarda bulunmuştur.  Burada dile getirilen  "Kadın herkes içinde kahkaha atmayacak" ifadesini  talihsizlik olarak nitelendirmemek maalesef mümkün değildir.

 Aslında, tüm dünyada varolan kadınlar üzerinden siyaset yapma alışkanlığının bir neticesi olarak, kadınların nasıl giyineceği, nasıl oturup kalkacağı, nasıl güleceği, nasıl eş, nasıl anne olacağı gibi konulara ilişkin söylemlerin  siyasetçilerin dilinden sesletilmesinin toplumları geri götürecek yaklaşımlar olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

21. yüzyılda Türkiye'nin geldiği nokta, binlerce sorunumuz bir kıyıda beklerken,  kadının nasıl güleceğine ilişkin tartışmalar yürütmek olmamalıdır. Sayın Arınç da bu ülkenin bir ferdidir ve bu konuda fikirlerini paylaşma hakkına sahiptir, ama bir siyasetçi olarak yarattığı etkinin büyüklüğü ona ilave bir sorumluluk yüklemektedir.

Dolayısıyla, toplumlarda kadına bakışın "koruyucu"  ve kadın algısının "çaresiz ve desteğe muhtaç"  biçiminde olması doğru değildir, çünkü bu şekilde siz kadını erkeğin insafına ve vicdanına terketmiş sayılırsınız ki, bir de üstelik kadına hiçbir pragmatik faydası dahi zaten yoktur.

Kadın meselesi sadece kadınların çözebileceği bir mesele olmanın çok ötesindedir, sorunun kaynağı sadece kadın olmadığı gibi çözümü de sadece kadınlarda aramak yanıltıcıdır.  Çünkü kadın ve erkek toplumun iki yanı, dolayısıyla bu problemin de iki farklı yüzüdür. Kadınlar kadar erkeklerin de kadına dönük buyurgan yaklaşımları kırmak ve karşısındakinin kendi eşiti bir birey olarak görülmesini sağlamak için gereken zihniyet değişimi yolunda uğraş vermesi gerekmektedir. Bu kadının değil, toplumun sorunudur.

Türkiye gerek ekonomik, gerekse demokratik anlamda büyük bir değişim-dönüşüm yaşarken, toplum pek çok bakımdan yenilenip kabuk değiştirirken, dünyada büyük sorunlarla mücadele edilirken bugün bizim gündemimiz ileriye, daha ileriye nasıl gideriz, dünyada barış ortamını nasıl sağlarız olmalıdır. Kadınların nasıl gülecekleri değil.

Bu nedenledir ki, TİKAD olarak, bu talihsiz sözleri Sayın Arınç'ın resmi değil, ama kendi fikri açıklamaları olarak gördüğümüzü ve paylaşmadığımızı, ayrıca  kendisinin kadınlarımıza bir özür borçlu olduğunu düşündüğümüzü ifade etmek isteriz.

        

 

        TİKAD BAŞKANI

        NİLÜFER BULUT

 
Faaliyetler
11.04.2018
TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal´ı makamında ziyaret etti.


23.03.2018
TİKAD'ın destekleyen kuruluş olarak katkı sunduğu "Biz Geleceğiz" Projesi 23 Mart Cuma günü "Çocuk İhmal ve İstismarı" konulu sempozyum ile başladı.


15.03.2018
Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir öğle yemeği verdiler. 15 Mart, Perşembe günü gerçekleşen yemeğe TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer BULUT da katıldı.


09.03.2018
Tunus'un önde gelen iş kadınlarından oluşan Tunus iş heyeti ve TİKAD, gerçekleştirdikleri toplantıda karşılıklı iş birliği ve yatırım fırsatlarını görüştü.


09.03.2018
TİKAD üyeleri ve TİKAD Yatırım A.Ş yönetimi; 9 Mart'ta birlikte gerçekleştirdikleri toplantıda, kadınların güçlenmesi amacıyla hayata geçirecekleri projeleri değerlendirdiler.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği