Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Seçme ve Seçilme Hakkımızın 80.yıldönümü hakkında Basın Açıklaması

05.12.2014

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ

&

TÜRKİYE KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİNİN 80.YILI HAKKINDA

                   5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nün aynı zamanda 5 Aralık 1934'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdığı günün 80. yılına denk gelmesi sebebiyle bugün ayrıca anlamlıdır; tüm dünya kadınlarının bu özel gününü kutluyorum.

            Türkiye kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden uzun yıllar önce tanımış, ve kadına verdiği değeri daha seksen yıl önce somut olarak göstermiştir.  Bunun neticesinde, Türkiye'de kadınlar gerek toplumsal gerekse siyasi alanda oldukça önemli yollar kat etmiş; üretim dahil, iş dünyasının her alanında kendini ortaya koyarak ülkenin ekonomik hayatında da etkili bir yer tutumuştur.  Giderek güçlenen kadınlar sivil toplum kuruluşları yoluyla yaşadıkları ülkenin olduğu kadar küresel düzeyde de etkin rol oynayan bir noktaya ulaşmıştır.

            Bütün bu zorlu yıllar boyunca  kadınlar "hak mücedelesinin" en güçlü kaleleleri olmuşlar,  büyük görevler üstlenmişlerdir. Nene Hatun'dan Sabiha Gökçen'e, tarihimiz kendileriyle gurur duyduğumuz kadınlarla doludur. Kadınların gücünün neler yapabileceğini, kadının neleri başarabileceğini açık şekilde gösteren çok sayıda dernek ve kuruluş bugün de  kadın haklarının  çeşitli alanlarında çalışmalarını ve mücadelelerini sürdüyorlar. Çünkü, Türkiye'de kadınların 80 yılda geldiği noktanın henüz daha istenen düzeyde olduğunu söylemek maalesef mümkün değil, özellikte siyasetin içersinde karar mercilerinde yer alma noktasında kadınların yeterince destek görmedikleri açıktır.

            Oysa,  kadın öngörüsünün, kadın erdem ve merhametinin siyaseti çok ileri noktalara taşıyacağına samimiyetle inanıyorum. Mecliste kadın sayısı arttığında, siyasetteki bu sert üslubun da yerini siyasi nezakete bırakacağına, partiler arası diyalog yollarının daha açık olacağına ve ülkenin enerjisini doğru yöne kanalize ederek, pek çok sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

            Kadınların seçme ve seçilme hakkını fiili olarak da kullanabilmelerinin yolu açılmalıdır, kadınların yönetimlerdeki sembolik mevcudiyetleri, artık yerini etkin ve güçlü bir yapıya bırakmalıdır. TBMM'deki kadın milletvekili %14 gibi son derece düşük bir oranda kaldığı sürece, kadınlara seçme ve seçilme hakkının Avrupa ülkelerinden çok önce tanınmış olmasının somutta bir faydası görülmeyeceği gibi, bu yavaş ilerlemenin izahatını vermek de güçtür.

            Beklentimiz 2015 yılı genel seçimlerinde tüm partilerin kadın aday sayısını yüzde elli  oranına çıkarmaları ve kadının siyasi hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul ederek, buna uygun bir siyasi tutum almalarıdır. Yaşadığımız ülkenin birer ferdi olarak, tüm zorlukları kadın ve erkek birlikte paylaşıyorsak, o zorlukların üstesinden nasıl geleceğimize de birlikte karar verebilmeliyiz.

            Daha iyi bir dünya için; siyasetin içinde sadece seçen değil, seçilen kadınların da çoğalması dileğimle, tüm kadınların Dünya kadın hakları gününü ve ülkemizdeki kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarını edinmelerinin 80. gurur yılını kutluyorum.

 

 TİKAD BAŞKANI

 

    Nilüfer BULUT
Faaliyetler
09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


02.03.2021
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirilen "İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği