Turkçe | English   

 
 
Başkan'ın Konuşmaları
Başbakanın katılımı ile düzenlenen dinler arası hoşgörü iftar yemeği

Sayın Başbakanım, Değerli Konuklar,
Hepinize iyi akşamlar diliyorum. Katılımınızla bizleri onurlandırdığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Türkiye İşkadınları olarak sizleri bu anlamlı akşamda ağırlamaktan şeref duyuyoruz.
Ünlü bir düşünür; "Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur" der. 20. Yüzyılın başından itibaren, toplum olarak nereye gideceğimizi öğrenmeye çalıştık. Büyük Önder gideceğimiz yerin adını "Muasır Medeniyet" olarak koyana kadar bu arayış devam etti. Ama ne yazık ki gideceğimiz yeri çabuk unuttuk ve bizimle aynı anda yola çıkan ülkelerin bir hayli gerisinde kaldık. Değişimi yakalayamadık ve çok değerli yılllar Türkiye için kayıp hanesine yazıldı. 40'lı yıllar demokrasimizin olgunlaşma çağıydı, 50'li yıllarda mesafe almaya başladık, 60'lı yıllarda toplum için, devlet için ve gelecek için aynı düşünceleri paylaşan ama iletişimsizlikten dolayı, iki ayrı kutbu temsil edenlerin kavgaları ile geçti. Bu kayıp yıllar 80 sonrasına kadar devam etti. Peki biz kadınlar bu sürece ne kadar etki ettik' Maalesef yıllar boyunca kadınlar olarak sadece sosyal hayattaki yerimizi tartıştık. Siyasi, iktisadi, ve kültürel hayatta yeterince yer alamadık. Bunun için "Değişimi yakalamak" kavramı Türkiye için olduğu kadar biz kadınlar için de hayati bir anlam ifade etmektedir. Gelinen noktada çağın gerektirdiği açılımları yakalamamız ve bu doğrultuda yeni projeksiyonlar geliştirmemiz zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden biz Türkiye İşkadınları olarak yola çıkarken, "değişim için..." argümanını benimsedik. Bu gün burada değişimin mimarlarını ağırlamak ve medeniyetler çatışmasının orta yerinde, barış ve hoşgörünün zaferini kutlamak, bizler için övünç kaynağıdır.

TİKAD kuruluş amacına, geliştirdiği vizoyona ve sahip olduğu tüzük çerçevesinde geniş bir faaliyet alanına sahiptir. TİKAD olarak; Çevre sorunları, yoksulluğun azaltılması, adalet, fırsat eşitliği, eğitim, ar-ge, sağlık, soosyal güvenlik alanlarına öncelik verilerek, kalkınmada insan odaklı bir vizyonun geliştirilmesini savunuyoruz. Bunun yanında TİKAD'ı: uygarlıkların ve ekonomilerin yeni bir sentez, yeni bir denge arayışı içinde olduğu ve çok yönlü işbirliklerin yoğunlaştığı bölgemizde, Türkiye'nin bu süreçten kaybeden ülke olmak yerine, doğrudan etkileme potansiyeline sahip bir ülke olduğunu düşünen, bu kararlılığın, ülkenin tüm dinamiklerince benimsenmesinin daha büyük etki ve sinerji yaratacağına inanan, bir think-thank kuruluşu olarak tanımlayabiliriz.
Türkiye'nin çağdaş dünya ile bütünleşmesinde görev almak TİKAD'ın misyonu arasında yer almakatadır. Avrupa Birliği üyeliği bu bütünleşmenin somut bir adımını oluşturmaktadır. Biz TİKAD olarak üyeliğin tarihi bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz.
Geleceğin Türkiyesi farklı bakmayı, farklı okumayı, farklı düşünmeyi ve farklı haraket etmeyi benimseyenlerin ellerinde şekillenecektir. Son iki yılda Türkiye'nin gerek Avrupa Birliği üyeliği süreci ve gerekse de ekonomide kat ettiği mesafe göz önüne alındığında Türkiye'nin böyle ellere teslim olduğunu memnuniyetle görmekteyiz. Toplum olarak ekonomik, sosyal, kültürel ve manevi hayatlarımızı refaha kavuşturduğumuzda eminiz ki Ulu Önder'in "Muasır Medeniyet" olarak adlandırdığı yere ulaşacağız. Ama bu yolda ilerleken Ulu Önder'in de dediği gibi erkek ve kadınlarımız birlikte yürümelidirler. Kadınların sadece iş hayatında değil politikada da söz sahibi olmaları, sadece sosyal hayatta değil, düşünsel hayattada da söz sahibi olmaları bu yüzden önem arz etmektedir.
Bugün burada, bu düşünceleri paylaşan ve bu çerçevde vizyon geliştiren kadınlar olarak, yaşadığımız manevi değeri yüksek günlerin bir tezahürü olan, hoşgörünün ve diyaloğun önemine vurgu yapmak için siz değerli konuklarla bir araya geldik. Eminim ki sizlerde bizimle aynı düşünceleri paylaşıyorsunuz. Diyalog ve hoşgörünün hakim olduğu bir dünya, çatışmaların, anlaşmazlıkların, buhranların olmadığı bir dünya olacaktır. Daha da önemlisi, toplumlar anlamsız kavgalarla yıllarını boşa geçirmiş olmayacaklardır. Konuşmamın başında diyalogtan ve hoşgörüden yoksun daha da önemlisi değişime direnen insanlar yüzünden Türkiye'nin kaybettiği yılları anımsattım. Geçmişte yaşanan acı tecrübeler, geleceğimizi planlarken yol gösterici olmalıdır. Suni gündemlerle, sonu gelmeyen uğraşlarla zamanın heba edilmesi hiçbir şekilde affedilemez. Bugünden başlayarak Türkiye'nin yarını için diyalog ve hoşgörü prensibine dayalı, değişimin dinamiklerini doğru yorumlayarak yol almaya başlamalıyız.
TİKAD olarak ülke yararına olabilecek her türlü işbirliğine hazırız. Bu çerçevede bu organizasyonun haya geçmesini sağlayan değerli işadamı Sn. Cem Kalyoncu'ya ve siz değerli konuklara TİKAD yönetim kurulu adına şükranlarımı sunuyorum.
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği