Turkçe | English   

 
 
Başkan'ın Konuşmaları
12 Haziran´da ülkemiz tarihinin en önemli seçimlerinden birisisi idrak edilecektir.

Değerli Üyemiz,Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ülkemizdeki gelişmeleri hep bir kadın duyarlılığı ve bir girişimci gerçekçiliği ile izlemiştir. Doğruları desteklemiş, yanlışları işaret etmiştir. 12 Haziran’da ülkemiz tarihinin en önemli seçimlerinden birisisi idrak edilecektir. Devletçi ve buyrukçu siyasal sistemin güdük bıraktırdığı milletimiz, 20. yy.lı azgelişmiş ve tarihine yakışmayan etkisiz bir toplum olarak tamamlamıştır. 21. yy.ın Türkiye’ye sunduğu demokrasi ile refahı; hukuk devleti ile adaleti; gelişmiş sivil toplumu ile etkili bir dünya devleti olma fırsatını bu kez kaçırmamamız lazımdır. Bu bizim kendimize ve çocuklarımıza olan borcumuzdur.

Seçimlere, otoriter parti yapıları, iç çatışmalar ve çözümsüzlüklerle gidilirken “ileri demokrasi”; bürokrasinin vesayeti sürerken güçlü sivil toplum; etnik ve dinsel gruplar arasında ortak yaşama kültürü oluşturamadan milli birlik sağlamamız; dünyanın 16. büyük ekonomisi olmuşken B.M. İnsani Gelişme endeksinde 83. sırada bulunmak; yolsuzluk ve siyasi özgürlük skalalarında gıpta edilmeyecek yerlerde bulunarak özlediğimiz istediğimiz özgürlükçü, gelişmiş ve saygın ülke olmamız beklenemez..

Bundan böyle TİKAD olarak, bir ombudsman (halk adına hakem) rolünü üstlenmek, yetkililerin önemli toplumsal ve ekonomik konularda dikkatini çekmek, çok ihtiyaç duyduğumuz uzlaşma ve yaratıcı sorun çözme konularında yeni bir siyasal kültür oluşumuna katkı yapmak amacıyla daha aktif bir kamu sorumluluğu almamız gerekliliğinin altını çizerek saygı ile sizlerle paylaşıyorum.

Sizlere Peru’dan ilginç bir siyasetçi öyküsü anlatmak istiyorum.

Peru'da geçen Ekim ayında yapılan yerel seçimlerin galiplerinden biri de ülkenin orta kesimindeki Chilca kasabasının belediye başkanlığını kazanan 23 yaşındaki Abraham Carrasco.

Carrasco, göreve başlarken yüzlerce belediye çalışanı önünde “Çok sevdiğim Chilca bölgesi halkının beni seçerek gösterdikleri güveni sarsmamak için çok çalışacağıma yemin ederim” diye ahd etmiş. Buraya kadar her şey bildik ve sıradan. Sonra çiçeği burnundaki belediye başkanı vaatlerini unutmaması için ilginç bir yöntemi benimsemiş. Kasabanın saygı gören bir kişisinin eline bir kırbaç vermiş. Çarmıha gerilmiş Hz. İsa heykeli önünde diz çökerek bu kişiye yeminine sadık kalmasını hatırlatmak üzere sırtına “ Hırsız olma, yalancı olma, tembel olma” önerilerinin her biri için birer kırbaç darbesi indirmesini istemiş!

Televizyonda yayımlanan görüntülerde, kendisini kırbaçlayan kişinin elini öpen belediye başkanı yeminini unutmamak için kırbacı yanından ayırmayacağını da eklemiş.

Bize düşen F. Neitzsche’nin dediği gibi “gerçekleri söylemek ve ruhumuzu kurtarmak.” Bir de, “Bir kere yanlış trene bindiyseniz, koridorda ters tarafa yürümenin hiçbir faydası yoktur” sözü üzerinde düşünerek seçim sonrası ülkemizin kazanması arzusu ile çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,
Faaliyetler
21.09.2021
BM Genel Kurulu kapsamında, TİKAD Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin teşrifleriyle New York'ta "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi.


09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği