Turkçe | English   

 
 
Köşe Yazıları
Türkiye´nin "Gelecek" Vizyonu

Stratejiyi; “önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yol.” olarak tanımlayabiliriz. Bu tanıma göre belli bir amaca ulaşmak için yürümemiz gereken yol önceden belirlenmiş olmalıdır. Eğer ilerlediğimiz yolu sürekli olarak değiştiriyorsak herhangi bir stratejinin varlığından sözedemeyiz. Bir başka önemli nokta da yeni stratejilerden söz edildiğinde geleceğin planlandığının unutulmamasının gerektiğidir.

 

Geriye dönüp baktığımızda, 1923’te ilk yola çıktığımız “modern dünya ile buluşma yürüyüşü” nün birçok kez sapmalarla aksadığını, bazı dönemlerde yön duygumuzu tamamen yitirdiğimizi, bazı dönemlerde tekrar doğru yolda ilerlediğimizi görebiliriz. Bu yürüyüşün zaman zaman yön değiştirmesi ve aksaması ne yazıkk ki buluşma noktasına varışımızı geciktirmiştir. 

 

Toplum olarak ülkemizin hangi stratejiyle geleceğe yürüdüğünü çok iyi bilmemiz ve bu bilinçle hareket etmemiz hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü dünyada konjüktürel dengeler her geçen gün değişmektedir. Bugün ortadoğuda yaşanan gelişmeler karşısında nasıl bir duruş sergilememiz gerektiğini gene sözünü ettiğimiz strateji belirleyici bir rol oynamalıdır. Birinci Dünya Savaşı’ndan bugüne aslında hiçbir ülke hiç bir savaşta gerçek anlamda bir zafer kazanamamıştır. Ulu Önder Atatürk’ün de belirttiği gerçek zafer olan “ekonomik zafer”i kazanan birçok ülke, bugün ekonomik uluslararası gelişmelere yön vermektedirler.

 

Türkiye’nin içerde ve dışarda karşı karşıya olduğu sorunların çok yönlü oluşu, çözümü zorlaştırmakla beraber, merkezinde “ekonomik gelişmişlik” kavramını barındırıyor olması bizleri çözüm noktasında cesaretlendirmelidir. Uluslararası toplumdan kopmadan, kendi iç dinamiklerini doğru yorumlayarak hareket eden bir Türkiye, geleceğin etkin ülkelerinden biri haline gelecektir. Bu vizyonla olaylara baktığımızda farklı bir bakış açısı yakalayabiliiriz. Bu gün Lübnan’da yaşanan sorunu “Türkiye’nin sorunu” olarak görmek, ya da “bölgesel sorun” olarak değerlendirmek bizleri yanlış arayışlara yönlendiricektir. Sorun “Global bir sorundur.” Bu yüzden konuya yaklaşımımızın, Türkiye’nin uluslararası toplumun bir parçası olduğu gerçeğiyle örtüşmesi gerekmektedir.

 

Dünyanın geleceğini ekonomik kararlar şekillendirmektedir. Devletler arası ilişkilere bu kriter yön vermektedir. Böyle bir dünyada ekonomik kalkınmasını tamamlayamamış, global ekonominin dişlilerinden biri olamamış ülkeleri gelecekte zorlu günler beklemektedir. Eğer bu dişlinin bir parçası olabilirseniz siyasi ve ekonomik istikrarınız da güvence altında demektir. Bu yüzden yazının başında belirttiğimiz hedefe doğru yolumuzdan sapmadan kararlılıkla yürümeliyiz. En ufak bir tereddütün bizlere onlarca yıla mal olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

Gelişmeler ışığında Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye için ne kadar önemli olduğu ve yaşadığımız şu günlerin geleceğimiz için sahip olduğu tarihi önem bir kere daha ortaya çıkmaktadır. Türkiye’nin gelecek hedefi bellidir; “Modern dünya ile bütünleşmek”. Bunu sağlayacak hertürlü adımı desteklemeli, engelleri aşmak için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. 
Faaliyetler
14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


24.11.2018
Bu yıl "Ailenin Güçlendirilmesi" temasıyla düzenlenen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sn. Emine Erdoğan katılımıyla İstanbul´da gerçekleştirildi.TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da zirveye katıldı.


19.11.2018
TürkAkım projesinin deniz etabının tamamlanması töreni 19 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Viladimir Putin´in katılımıyla gerçekleşti.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da törene katıldı.


27.10.2018
TİKAD Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki ofisinde ziyaret etti.


23.10.2018
Çalışma dönemini değerlendirdiğimiz TİKAD üye toplantısını üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği