Turkçe | English   

 
 
Köşe Yazıları
İnsanlık Somali´de yeniden doğuyor

Doğu Afrika'da son 60 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Afrika, her fırsatta gelişmişliği ile övünen batı medeniyeti için turnusol kağıdı görevini üstleniyor.  Yüzyıllardır sömürülen, horlanan ve üçüncü sınıf insan muamelesi yapılan Afrika halkları, bugün kendi makus talihlerine terkedilmişlerdir.

Türkiye başından itibaren gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse hükümetimizin titiz çalışlarıyla elinden gelen gayreti göstermektedir. Tek başına Türkiye’nin çabaları bu sorunun çözümüne yetmeyeceği açıktır. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, dünya ülkeleri reaksiyon göstermekte çok geç kalmışlardır. Kuraklığın başladığı an değil, tükenişin, yokoluşun başladığı anda harekete geçmişlerdir.

Bilindiği üzere 19 Ağustos’da Başbakanımızın ve değerli eşlerinin himayelerinde, açlığın en şiddetli yaşandığı Somali’de kurulan kampları ziyaret ettik. Karşılaştığımız tablo kelimelerin kifayetsiz kaldığı nadir anlardan biriydi.

Yerinde yaptığımız tespitler sırasında orada görev yapan Türk gönüllülerden aldığımız bilgiler, Birleşmiş Milletler’in vurdumduymaz tavırlarıyla bölgede insiyatifini kaybettiğinin belgesi niteliğindeydi. Mogadişu’da yardımların 3 aydır bekletildiği, yardım malzemelerinin adeta çürümeye terkedildiğini öğrendik. Kamplarda dahi insanların iki boyunca aç kaldıkları bilgisine ulaştık.

Birleşmiş Milletler bir an once asli görevlerini üstlenmeli, tüm dünyada ayrım yapmaksızın güç durumda olan insanların yardımına koşmalı, çifte standart uygulamaktan vazgeçmelidir. Birleşmiş Milletler şu anki görüntüsüyle güçlü ve nüfuzlu ülkelerin çıkarlarına hizmet eden, kaynakları kendi saltanatlarının devamı için kullanan, daha da kötüsü güven kaybetmiş ve içi boşaltılmış bir kurum olarak algılanmaktadır.

Bir taraftan açlık ve kuraklıkla mücadele eden, diğer yandan on yıllardır bitmeyen çatışma ve terör ortamında kendi kaderlerine terkedilen Afrika halkları için, tüm dünyayı duyarlı olmaya, sadece bugün değil gelecekte de sorunun kesin çözümü için stratejiler oluşturmaya ve en önemlisi Birleşmiş Milletler’I asli görevlerine dönmeye davet ediyoruz.

Türkiye üstlendiği görevle, bölgenin kalkınmasında ve sorunların kalıcı olarak çözülmesi için attığı adımlarla, tüm dünyaya öncülük edecektir. Milletçe bu vizyona sahip çıkmalı ve daha ileriye götürmek için sahip olduğumuz imkanları seferber etmeliyiz.
Faaliyetler
25.01.2019
Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı 23 Ocak´ta İstanbul Conrad Hotel´de düzenlendi. Kurucu kuruluş üyesi olduğumuz Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen toplantıya TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, 21 Aralık tarihinde Grand Tarabya Hotel´de düzenlendi. Törene, TİKAD Başkanı Sn. Nilüfer Bulut da katıldı.


24.12.2018
Üye kuruluşu olduğumuz DEİK Olağan Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla İstanbul´da gerçekleşti. Genel Kurula TİKAD´ı temsilen başkanımız Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


20.12.2018
DEİK-Türkiye-İran iş konseyi tarafından İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´nın katılımıyla Ankara´da düzenlenen iş forumuna, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


14.12.2018
İstanbul Kalkınma Ajansının 17. kalkınma kurulu toplantısı,13 Aralık Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği