Turkçe | English   

 
 
Köşe Yazıları
İnsanlık Somali´de yeniden doğuyor

Doğu Afrika'da son 60 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Afrika, her fırsatta gelişmişliği ile övünen batı medeniyeti için turnusol kağıdı görevini üstleniyor.  Yüzyıllardır sömürülen, horlanan ve üçüncü sınıf insan muamelesi yapılan Afrika halkları, bugün kendi makus talihlerine terkedilmişlerdir.

Türkiye başından itibaren gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse hükümetimizin titiz çalışlarıyla elinden gelen gayreti göstermektedir. Tek başına Türkiye’nin çabaları bu sorunun çözümüne yetmeyeceği açıktır. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, dünya ülkeleri reaksiyon göstermekte çok geç kalmışlardır. Kuraklığın başladığı an değil, tükenişin, yokoluşun başladığı anda harekete geçmişlerdir.

Bilindiği üzere 19 Ağustos’da Başbakanımızın ve değerli eşlerinin himayelerinde, açlığın en şiddetli yaşandığı Somali’de kurulan kampları ziyaret ettik. Karşılaştığımız tablo kelimelerin kifayetsiz kaldığı nadir anlardan biriydi.

Yerinde yaptığımız tespitler sırasında orada görev yapan Türk gönüllülerden aldığımız bilgiler, Birleşmiş Milletler’in vurdumduymaz tavırlarıyla bölgede insiyatifini kaybettiğinin belgesi niteliğindeydi. Mogadişu’da yardımların 3 aydır bekletildiği, yardım malzemelerinin adeta çürümeye terkedildiğini öğrendik. Kamplarda dahi insanların iki boyunca aç kaldıkları bilgisine ulaştık.

Birleşmiş Milletler bir an once asli görevlerini üstlenmeli, tüm dünyada ayrım yapmaksızın güç durumda olan insanların yardımına koşmalı, çifte standart uygulamaktan vazgeçmelidir. Birleşmiş Milletler şu anki görüntüsüyle güçlü ve nüfuzlu ülkelerin çıkarlarına hizmet eden, kaynakları kendi saltanatlarının devamı için kullanan, daha da kötüsü güven kaybetmiş ve içi boşaltılmış bir kurum olarak algılanmaktadır.

Bir taraftan açlık ve kuraklıkla mücadele eden, diğer yandan on yıllardır bitmeyen çatışma ve terör ortamında kendi kaderlerine terkedilen Afrika halkları için, tüm dünyayı duyarlı olmaya, sadece bugün değil gelecekte de sorunun kesin çözümü için stratejiler oluşturmaya ve en önemlisi Birleşmiş Milletler’I asli görevlerine dönmeye davet ediyoruz.

Türkiye üstlendiği görevle, bölgenin kalkınmasında ve sorunların kalıcı olarak çözülmesi için attığı adımlarla, tüm dünyaya öncülük edecektir. Milletçe bu vizyona sahip çıkmalı ve daha ileriye götürmek için sahip olduğumuz imkanları seferber etmeliyiz.
Faaliyetler
21.09.2021
BM Genel Kurulu kapsamında, TİKAD Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin teşrifleriyle New York'ta "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi.


09.05.2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nilüfer Bulut ve Başkan Yardımcımız Sayın Sema Güral Sürmeli "İş Dünyasında Anneler" konulu webinarda konuşmacı olarak yer aldılar.


04.05.2021
TİKAD ve HALKBANK ortak bir online toplantı gerçekleştirerek, resmi olarak ilk kez Halkbank bünyesinde kurulan "Kadın Girişimciler Bölümü" çerçevesinde, kadın girişimcilere sağlanabilecek destekleri ele aldılar.


27.04.2021
TİKAD ve DEİK, Fransa-Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği konusunun ele alındığı ortak bir webinar gerçekleştirdi.


12.03.2021
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'na TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut da katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği