Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
21 Haziran 2023
A+ A-

Asgari Ücret Artışı İlgili Basın Açıklaması

TIKAD Baskani sayin Nilüfer Bulut yeni asgari ücret artist ile ilgili yaptigi açiklamada sunlar dile getirdi:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 yili asgari ücret ara zammini belirlemek için yürüttügü çalismalarin ardindan, Calisma ve Sosyal Güvenlik Bakanimiz Sayin Vedat Isikhan, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak asgari cretin yüzde 34 oraninda artis ile 11 bin 402 TL olarak belirlendigini agikladi.

Oncelikle, isgi ve isveren taraflarin güzel bir uzlagi örnegi sergileyerek süreci yonetmeleri ve ortak bir anlayis zerinde karara varmis olmalari memnun edicidir.

TIKAD olarak, inaniyoruz ki ülke ekonomisinin büyümesi ve gelismesindeki en büyk unsur isgi ve isverenin birlikte katma deger yaratmasidir. Ureten ekonominin vazgeçilmezi olan emekgilerimizin hak ettikleri ücretleri almasi basta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada gelir adaletinin saglanmasina önemli bir katki yapacaktir. Küresel ekonominin kosullar her kesimin belli bir överide bulunmasini zorunlu kilsa da, Türkiye de belirlenen asgari ücret seviyesinin emek dünyasinin yasaminda belirli bir rahatlama yaratacag! kanaatindeyiz.

Yeni asgari cretin iverene maliyeti 15 bin 762 lira olacak, bunun isveren açisindan retim maliyetlerini artirici bir etkisi olacaktir elbette, ancak herkesin kargilkli fedakarlikla yol almasi gereken bir ekonomik süregten geçiyoruz. Mevcut kogullarda is dünyasinin genelinde asgari crette makul bir artis yapilmasi gerektigi düsüncesi zaten hakimdi. Zira emek veren, üreten ve igletmelerin varligini sürdüren calisanlarimizin enflasyon altinda ezilmelerinin kabul edilmesi mümkün degildir. Artisin taraflari memnun ettigini görmek sevindirici olmuştur. Tüm is dünyasina hayırlı olsun.”