Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
23 Haziran 2023
A+ A-

TCMB Faiz Artırımı Hakkında Basın Açıklaması

TCMB FAIZ ARTIRIMI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Seçim ve ekonomi yönetiminde yeni atamalar sonrasi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu'nun ilk toplantisindan 650 baz puanlik bir faiz artisi karari gikti. Atilan bu adimin Türkiye ekonomisinin temel sorunu olarak gördügümüz ve toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkileyen yüksek enflasyon sorununun çözümü için önemli bir adim oldugunu düsunüyoruz. Faiz artirim karari ile Para Politikasi Kurulu'nun özet metni birlikte degerlendirildiginde önümüzdeki dönemde Cumhurbaskanimizin sürekli ifade ettigi enflasyonla mücadele kararhliginin bir kez daha teyit edildigi düsüncesindeyiz.

TCMB faiz karari da dahil olmak üzere seçimden bu yana atilan adimlar ekonomide mevcut sorunlar cözülürken daha önce oldugu gibi bundan sonra da yatirim ve isthdami önceleyen bir yol haritasi hazirlandiginin isaretleridir. Yurtdisindaki finansal kuruluslarin son dönemde sik sik açiklamalaryla yaratmaya calistigi faizdeki sok artis baskisina ragmen TCMB'nin para politikasinda kademeli normallesme mesaji ve uygulanacak politikalarin ekonomideki tüm kesimler üzerindeki etkisinin analiz edilerek kararlarin alinacagina iliskin mesaji gelecek adina gelecek adina umut vericidir.

TCMB'nin attigi bu normallesme adimina Türkiye'de bankacilik sektörünün de takip etmesi gerektigine inaniyoruz. Son dönemde artan finansman maliyetlerinin is dünyasinin arzu ettigi yeni yatrimlarin gergeklesmesi ve Türkiye Yüzyilinda ekonomide zerimize düsen rolün hayata geçirilmesi adina önemli bir zorluk oldugunun altini gizmek isteriz. Bankacilik sektörünün bu noktada TCMB'nin normallesme adimlarina bankalarin da krediler konusunda takip ettigi zorluklardan vazgegerek eglik etmesi büyük önem tasimaktadir.

 

TCMB'nin önümüzdeki dönemde normallesme adimlarina kararlilikla devam etmesi büyuk onem tasimaktadir. Ancak bu surecte politika faizini belirlerken enflasyonla mücadelenin bir ayaginin da reel sektör oldugunu unutmamasi gerektiginin altini gizmek isteriz. TCMB'nin seçim sonrasinda yapilan ilk PPK toplantisinda verdigi mesajlari, enflasyonla mücadeleye gösterilen önem kadar is dünyasinin da bu süreçte aktif olmasinin istendiginin isaretleri olarak algiliyoruz.

Fiyat istikrarinin saglanmasi, enflasyonun kademeli olarak yil sonunda % 20'l seviyelere, 2024 yili basinda ise %20'nin altinda bir seviyeye indirilmesi tüm toplumsal kesimlerin odaklanacagi bir hedef olmalidir. Cumhurbaskanimizin da ortaya koydugu Türkiye'nin dünyadaki en büyük ilk on ekonomi arasina girmesi için bu ortamin yaratilmasi büyük önem tasimaktadir. Bu noktada ekonomi yönetiminin bu amaçlara uygun olarak atacagi tüm adimlarda Türkiye Is Kadinlari Dernegi olarak elimizden geleni yapmaya hazir oldugumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz.

 

NILÜFER BULUT

TIKAD BASKANI