Türkiye İş Kadınları Derneği - Turkish Business Women Association
GERİ DÖN
06 Eylül 2023
A+ A-

Uzun Vadeli Kalkınma Hamlesi Basın Açıklaması

ÜÇ YILLIK OVP, UZUN VADELI KALKINMA HAMLESİ

 

Bugün açıklanan Orta Vadeli Programı iki açıdan çok kıymetli bulduğumuzu ifade etmek isteriz. İlki programın orta vadeli hedeflerinin Türkiye ekonomisinin mevcut gereklerine uygun, sorunları doğru tespit eden ve çözümleri ile birlikte bir yol haritası sunan bir perspektif sunduğu kanaatindeyiz.

Cumhurbaşkanımız liderliğinde ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadeleyi öncelikli olarak ele alması, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu öngörülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Enflasyonda 2024 yıl itibariyle ortaya çıkması beklenen düşüş ekonominin tüm kesimleri ve sosyal adaletin sağlanması açısından kritik olduğunu düşünüyoruz. OVP de ortaya koyulan gerçekçi tahmin ve hedeflerin tüm iş dünyası açısından da önemli bir yol haritası sunduğu kanaatindeyiz.

Üç yıllık süreçte uygulanacak politikalarla Türkiye'de kişi başı milli gelirin 10.500 Dolar dan 14.500 Dolara yükseleceği tahmini önümüzdeki dönemin Türkiye açısından yeniden bir zenginleşme dönemi olduğuna işaret etmektedir. Bütçe disiplinine yapılan vurgunun bu açıdan da önemli olduğunu ifade etmek isteriz.

Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edilen para ve maliye politikalari koordinasyonunda enflasyonla mücadele yaklasimi, Merkez Bankasi ve Hazine ve Maliye Bakanliginin bu aralari kullanma konusundaki uygulamalarinin takipçisi olmaya devam edecegiz. Öte yandan enflasyonla mücadele sürecinde yatirim, üretim ve istihdam artisinin ifade edilmesi enflasyonla mücadele sürecinde is dünyasi açisindan ortaya ikabilecek olumsuz kosullarin dikkate alinacagini net bir sekilde göstermektedir.

Sikilasan finansal ortamda Türkiye ekonomisi için kritik önem tasiyan yatirim, üretim ve ihracat hamlelerini dikkate alinacagina iliskin mesajlari ok nemli buldugumuzu ifade etmek isteriz. 2024 yilinin Türkiye ekonomisini ve ülkemizin Türkiye yüzyili vizyonu açisindan bir dönüm noktasi olacagina inaniyoruz.

 

Bu süreçte is dünyasi olarak bizler de program hedeflerinin gerçeklesmesi için gerekli adimlari atacagimizi ifade etmek isteriz. OVP'nin bir diger önemli boyutu ise program döneminin cok daha ötesine iliskin Cumhurbaskanimiz tarafindan ortaya koyulan vizyondur. Dijitallesme, yesil dönüsüm, gümrük birliginin revizyonu, Istanbul Finans Merkezi Emtia Borsasi gibi Türkiye ekonomisinin mevcut sorunlarinin ok daha ötesinde bir gelecek vizyonu gizildigini görüyoruz. Bu uzun vadeli sonus verecek basliklara iliskin somut eylem planarinin hazirlaniyor olmasi Türkiye ekonomisinin program döneminin sonrasina da bir ufuk açmaktadir. Bu yil OVP'de ortaya koyulan yeniliklerin basinda gelen yapisal reformlar bölümü de önümüzdeki üs yilin bu vizyona uygun bir reform dönemine isaret ettigi kanaatindeyiz.

Cumhurbaskanimizin konusmasinin sonunda ifade ettigi gibi OVP'nin ekonominin tüm. aktörleri tarafindan sahiplenilmesi, tüm aktörlerin birlikte ve koordine bir sekilde bu hedeflere odaklanmasinin büyük önem tasidigini düsünüyor, bu yolda elimizden gelen katkiyı sunmaya hazir oldugumuzu ifade etmek istiyoruz.

Nilüfer BULUT

TIKAD Baskani